Home »

 

Lasery

 

LASERY

S precizností laserové techniky se setkáváme denně při těch nejběžnějších úkonech – od skenování čárového kódu v supermarketu po přehrávání oblíbeného cédéčka. Zajímá vás, jak se laserové světlo liší od normálního, jaké historické objevy vedly ke vzniku laseru, a které geniální hlavy dostaly za svůj neocenitelný přínos laserové technologii Nobelovu cenu? Všechny tyto informace a ještě více se dozvíte na této stránce.

Laser je zjednodušeně řečeno jakýsi optický posilovač – tedy přístroj, který dokáže zesílit světelné vlnění. Ovšem popsat laserovou techniku ve zkratce a jen jednou větou by vůči ní nebylo vůbec fér. Vždyť jednotlivých druhů laserů a především účelů, ke kterým se používají, je celá řada! Některé z nich, ty výkonnější, soustředí paprsek na určité omezené místo a většinou září jasnou, specifickou barvou, další se vyznačují zase jinými zvláštnostmi, například zářením v extrémně krátkých pulzech. Hlavním rysem laserového paprsku je pak díky zesílení jeho zřetelná vymezenost a možnost precizní reprodukce, kterých u běžných světelných zdrojů, jakými jsou například lampa nebo slunce, není možné dosáhnout.

maiman

 

Theodore Maiman s prvním funkčním laserem v laboratořích Hughes Research Laboratories.

Foto: AIP Emilio Segre Archives, Copyright HRL Laboratories, LLC

 

 

 

 

 

 

S laserem žije společnost už přes 50 let a od svého vzniku si tento přístroj našel cestu do každodenního života nás všech. Jedinečné vlastnosti laseru ho předurčují k plejádě využití – tak například schopnost paprsku mířit na miniaturní plochu a tak značně koncentrovat svou energii, z laseru dělá ideální, velmi precizní lékařský skalpel. Naopak, přidáme-li na výkonu, laser se může stát také mocnou řezačkou tlustých plátů oceli. Mezi další průmyslová odvětví, významně závislá na pomoci laserové technologie, patří dále telekomunikace, lékařská diagnostika, zpracovatelský průmysl, výroba senzorů a čidel, vesmírný průzkum a v neposlední řadě i průmysl zábavní.

I přes již velmi širokou škálu využití nejsou s objevy a pokrokem v oblasti laserové techniky vědci ani inženýři zdaleka u konce, a to opravdu v nejrůznějších oborech. Mezi potenciální využití laserů v budoucnu patří natolik sobě vzdálené oblasti jako zdokonalená diagnóza rakoviny, rychlejší internet, zdroje čisté energie nebo výzkum černých děr.
Vyčerpávající informace o padesátiletém vývoji laseru, jeho využitích a vizích budoucnosti si přečtěte zde.